Jste-li i vy milujícím rodičem, pak o svého potomka dozajista pečujete, snažíte se mu poskytnout co nejlepší výchovu a přejete si pro něj úspěšný život. Aby se dítě posléze v životě dokázalo prosadit, je zcela nezbytné vštěpovat mu už od raného věku základy finanční gramotnosti. Právě neznalost v této oblasti může být kamenem úrazu. Dost možná jste se i vy někdy dostali do nesnadných obtíží s penězi, myslete proto na svou ratolest a zajistěte jí snazší budoucnost díky užitečným znalostem a zkušenostem.
Osvědčeným způsobem, jak dítě postupně seznámit se světem financí a hodnotou mincí je pořízení první kasičky, do níž si může ukládat drobné částky. Právě takto lze snadno dojít k zjištění, že peníze se neobjevují automaticky, a nejsou tak nevyčerpatelným zdrojem.
Zlomový bod představuje první skutečné kapesné čili pravidelný příjem. Věk, kdy tento krok učinit se v jednotlivých rodinách liší, obvykle se však jedná o období, kdy dítě začne navštěvovat první třídu základní školy. Jde o příhodný věk, jelikož školák se zároveň začne seznamovat s matematikou a jednotlivými početními úkony.
Výše kapesného také závisí čistě na vašem uvážení a možnostech, průměrně se však částka pohybuje kolem 100 korun měsíčně. S narůstajícím věkem se částka pochopitelně zvyšuje, stejně jako narůstají osobní potřeby potomka. Teenageři tak obvykle hospodaří s částkou 500 – 800 korun, s níž si musí vystačit po 30 dní. Uvážit můžete i rozdělení pravidelného obnosu v rámci týdnů, tím o něco zeslabíte kontrolu a zodpovědnost dětí nad obdrženými financemi, jelikož se nestane, že by celoměsíční kapesné utratily hned během prvních dnů.
Následně je důležité nasměrovat vaše potomky k brigádě, tedy vlastnímu finančnímu přivýdělku. Jen tak může mladý člověk poznat skutečnou hodnotu peněz. Ideální motivací pak může být kupříkladu možnost zakoupit si nový mobilní telefon či cokoliv dalšího, po čem vaše dítě touží.
Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress