Ještě před několika lety, když se člověk chtěl dozvědět nějaké detailní informace týkající se řekněme regionálního politického a kulturního dění dané oblasti musel vše složitě dohledávat osobně v archivech vědeckých institucí, přičemž nikdy neměl jistotu, že jím požadované dokumenty nalezne. Často se stávalo, že sice narazil na zajímavé texty, které by mu v jeho pátrání či studiu pomohly dál, avšak jejich stav neumožňoval bezchybný překlad popř. přepis do českého jazyka.
S nástupem moderních skenovacích technologií došlo ovšem v této oblasti k zásadním změnám, které významným způsobem ulehčili práci všem studentům, badatelům a nadšencům.
Jedním z nejlepších online systémů moderní digitalizace archivních a jiných materiálů disponuje Rakouská národní knihovna ve Vídni (Österreichische Nationalbibliothek). Najdete zde obrovské množství dat, která jsou navíc v pravidelných intervalech doplňována. Asi nejhodnotnějším zdrojem informací jsou digitalizované noviny a časopisy systému ANNO (AustriaN Newspapers Online), který nabízí k přečtení významnou část periodik z let 1689-1949 a to zcela zdarma a bez nutnosti přihlášení. Z tiskovin je možné jmenovat například „Wiener Zeitung“, „Znaimer Wochenblatt“ nebo „Brünner Zeitung der k.k. priv. mähr. Lehenbank“.
Zcela unikátní je způsob vyhledávání vámi požadovaného tématu. Celý proces je plně automatizován s minimálními chybovými odchylkami. Zajímáte-li se třeba o historii obcí na rakousko-moravském pomezí, stačí do vyhledavače zadat německý název vámi vybrané vesnice – například Hnanice „Gnadlersdorf“ a zobrazí se vám všechny noviny a časopisy, ve kterých je o této obci zmínka. Vše je možné upřesnit přidáváním dalších hesel třeba „Gnadlersdorf Neunmühlen“ apod.
Součástí digitalizované databáze je i sbírka starých pohlednic v systému AKON (Ansichtskarten Online) nebo knih v systému ABO (Austrian Books Online) a další.
Copyright 2025 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress